Ajka Klíma akciótervének felülvizsgálata – EU LIFE ASAP

Gondolkodjunk közösen Ajka fenntartható jövőéért – Ajka Klímatervének felülvizsgálata

Ajka Város Önkormányzata a WWF Magyarország klímavédelmi csapatával együttműködve hívta műhelymunkára február 20-án a Városházán az önkormányzati intézmények, cégek, az iskolák, az óvoda, az egyetem és a civil szervezetek képviselőit.

A város 2019-ben dolgozta ki első Klímatervét (SECAP). Az önkormányzat a WWF Magyarország közreműködésével, nemzetközi tapasztalatok felhasználásával megkezdi annak tervezett felülvizsgálatát.

A beszélgetésben arra is keresték a választ, hogy miért van szükség városi klímatervre, milyen területekre kell kiterjednie és miként tudnak részt venni a városlakók, a helyi vállalatok, civil szervezetek, intézmények, hatóságok, fiatalok stb. az akcióterv felülvizsgálatának és végrehajtásának folyamatában.

Csontos Csaba, a WWF Magyarország éghajlat változás és energia program projektvezető bevezetőjében elmondta, örül, hogy Ajkán fontosnak tartják az emberek a klímavédelmet, ezért is kíséri ekkora érdeklődés a klímaterv felülvizsgálatát.

Ez évben részletes felmérés és adatgyűjtést követően a készülő tervet rendezvényekkel ismertetik meg és népszerűsítik. Kiemelt cél, hogy a klímaterv kidolgozásába és megvalósításába a helyi fiatalokat is bevonják.

A klímavédelni tevékenység akkor ér célt, ha minden korosztály részt vesz abban. Tudatosítani kell mindenkiben, hogy a klímavédelem az ő környezettudatosságán is múlik.

A Klímaterv felülvizsgálatát az Európai Unió LIFE ASAP programja támogatja.

 

Ajkai Szó cikke: https://ajkaiszo.hu/hogyan-legyunk-klimatudatosak-a-fenntarthatobb-eletert/

 

EU LIFE ASAP – WWF Magyarország   

Projekt időtartama: 2023-2027

A 2023 szeptemberében elindult, négyéves LIFE ASAP projekt a hazai települések klímastratégiájának felülvizsgálatára és a fiatalok fenntarthatósággal kapcsolatos témákba való bevonására fókuszál. A projekt partnertelepülései a nemzetközi WWF által létrehozott One Planet City Challenge és We Love Cities programokban is részt vesznek.

A projekt céljai:

Az EU LIFE ASAP projekt elsődleges célja, hogy segítséget nyújtson a csatlakozó városoknak meglévő éghajlatvédelmi tervük, azaz Fenntartható Energia- és Klímaakciótervük (SECAP) felülvizsgálatában, valamint támogassa a CO2-kibocsátás csökkenését, a klímaalkalmazkodást és az energiaszegénység mérséklését előirányzó intézkedések gyakorlati megvalósítását, annak érdekében, hogy a városok mielőbb elérhessék 2030-as klímacéljaikat és a 2050-es karbonsemlegességet. Mindezek részeként:

  • A projekt partnertelepülései a  SECAP-juk felülvizsgálata során részletes értékelést  kapnak a jelenlegi stratégiájukról, valamint olyan javaslatokhoz juthatnak, amelyek kézzel fogható változásokat indíthatnak be helyi szinten.
  • A települések egy új riportálási eszközzel gazdagodnak, amely megkönnyíti az akcióterv megvalósításának nyomonkövetését, és az adatok automatikus feltöltését a Polgármesterek Szövetségének (Covenant of Mayors) felületére.
  • A program során a SECAP felülvizsgálatának társadalmasítására kiemelt figyelmet fordítunk, így az érintett félek bevonása mellett a helyi fiatalok megszólítására és aktvizálására, valamint a WWF által útnak indított “We Love Cities” kampány helyi szintű népszerűsítésére helyezzük majd a hangsúlyt.

A projekt első két évében a fent említett programokat Ajka Város Önkormányzatával és Békéscsaba Megyei Jogú Város Önkormányzatával szoros együttműködésben fogjuk megvalósítani. A projekt második két évében a kezdeményezést kiterjesztjük és új magyar önkormányzati partnereket vonunk be a programba.

Az együttműködés során a partnertelepüléseink nemcsak egy módszertani értelemben vett korszerű SECAP stratégiával fognak gazdagodni, hanem a helyi fiataloknak is lehetőségük lesz saját ötletiket megvalósítani egy fenntarthatósági témában kiírt “projekt a projektben” felhívásra való jelentkezéssel.

Projektpartnerek:

Koordináló szervezet: WWF Svédország

Minta településeket koordináló partnerek:

WWF Románia
WWF Portugália
WWF Magyarország

Megvalósítás ideje: 2023. szeptember 1. – 2027. augusztus 31.

Teljes cím: „LIFE Accelerated Sub-national climate Action & Participation through One Planet City Challenge”

Projektazonosító: 101113591

Teljes költségvetés: 2 069 800,31 Euró

EU LIFE támogatás: 1 241 880,31 Euró

A projekt az Európai Unió LIFE programjának támogatásával valósul meg.

Projekt honlapja: https://wwf.panda.org/projects/one_planet_cities/what_we_do/eulifeasap/